Parodos "Istorinio diržo raida" atidarymas
2020 10 23
2020 m. spalio 23 d. 17 val. džiugiai kviečiame į Martyno Švedo parodos "Istorinio diržo raida" atidarymą Kernavės archeologinės vietovės muziejuje. Paroda skirta istoriniam diržui pristatyti. Odininkas Martynas Švedas kartu su didele juvelyrų ir kalvių komanda parodoje demonstruos sagčių įvairovę, diržo odos subtilybes, bei atskleis kas keliavo kartu su diržu ar kabėjo ant jo. Ši paroda, tai unikali proga pamatyti II-XV a. diržų kopijas, padiskutuoti su autoriais ir gal net pasimatuoti!
Sekite naujienas: #istorinis_dirzas ir facebook renginyje
Registracija į atidarymą https://forms.gle/bvmyF5RXTqWPAjDv9
Autorius apie paroda :
„Parodos „Istorinio diržo raida“ formatas pasirinktas, norint išsamiai pristatyti šį seną ir itin retą senosios odininkystės amatą Lietuvoje. Kadangi pats esu ir edukatorius, baltiškos kultūros puoselėtojas, man svarbu parodoje atskleisti istorinių darbų rekonstrukcijas šiuolaikiniam žmogui patrauklia forma, gyvai papasakoti eksponatų istorijas, pristatyti ir pademonstruoti sudėtingas diržų gamybos ir ornamentavimo technikas. Rengiant šią parodą siekiama padaryti istoriškai tikslias, aukštos meninės vertės, istorinių diržų kopijas, randamas Lietuvoje ir Europoje, nuo II iki XV amžiaus. Per eksponatus pademonstruoti gamybos technologijų įvairovę, taurių metalų sagtis ir apdailos detales, odos rūšis ir faktūrą, kurios buvo naudojamos siuvant diržus. Autorinius odinius, rankų darbo ir senosiomis gamybos technologijomis grįstus, diržus pateikti ir kaip galimą šiuolaikinio žmogaus statuso aksesuarą. Atskleisti istorinių diržų pritaikomumą šiandieniniame pasaulyje, pasinaudojant protėvių palikimu ir radiniais, jų detalėmis. Pasirinkta istorinio diržo parodos tema yra inovatyvi ir unikali Lietuvoje tuo, kad diržui, kaip atskiram istorijos tyrinėjimo objektui nėra buvo skiriama tiek daug dėmesio. Man asmeniškai, diržas vienas įdomesnių senosios istorijos gaminių, kuriame dera oda, metalas ir rago detalės. Prie šio autorinio dirbinio gaminimo prisideda ne vienas amatininkas - kauladirbys, juvelyras ir pan. Verta pastebėti, kad diržas, kaip aprangos detalė, nuo pačios senų senovės iki šių dienų keliauja su žmogumi. Kaip rodo archeologiniai tyrimai, juos dėvėjo tiek vyrai, tiek moterys, prie jų kabinosi daug reikalingų įnagių, daiktų, kapšų, peilių ir diržakrepšių. Įdomiausias istorinis periodas yra viduramžiai, kada diržas įsitvirtino kaip statuso ženklas. Gausiai dekoruotas, rinktinės odos apdirbtas diržas tuomet buvo būtina kasdieninės ir šventinės kunigaikščių, turtingų miestelėnų Lietuvoje (ir visoje Europoje) aprangos detalė.“
Parodą kviečiame aplankyti muziejaus darbo metu. Paroda veiks iki 2021 m. sausio 30 d.
LRT laidos "Labas rytas Lietuva" reportažas apie parodą : Profesija: kapšadirbys. Biologu turėjusio tapti ir meilę odos dirbiniams atradusio Martyno Švedo istorija