Naujienos
- Titulinis
- Naujienos
Pradedami dviejų Kernavės piliakalnių avarinės būklės po nuošliaužų likvidavimo darbai
Šį pavasarį mūsų visų nerimą kėlė besiformuojančios nuošliaužos ir deformacijos Mindaugo sosto ir Lizdeikos kalno piliakalnių šlaituose. 2021 m. vasario 26 d. Mindaugo sosto piliakalnio vakariniame šlaite, kuris anksčiau nebuvo tvirtintas, susiformavo maždaug 15 metrų pločio ir apie 1 m gylio nuošliauža (vakarinio šlaito deformacijos plotas apie 860 m²) bei šiaurės vakariniame šlaite susiformavo velėnos įtrūkimas ir grunto deformacija (pažeistas plotas apima maždaug 650 m²), o 2021 m. kovo 2 d. Lizdeikos kalno šiaurinio šlaito dalyje susiformavo maždaug 10 m. pločio, besiformuojanti (atotrūkio sienelė) – bendras deformacijos plotas maždaug 400 m². Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija inicijavo darbinius susitikimus ir konsultacijos su deleguotais ekspertais (geologais, archeologais, architektais, paveldosaugininkais) dėl piliakalnių šlaitų būklės. Niūriausi scenarijai nepasitvirtino, po sniego tirpsmo ir pavasarinių liūčių piliakalnių šlaitų deformacijų plotai daugiau neišplito.
Vaizdus iš prasidėjusių darbų galite peržiūrėti atsidarę straipsnio nuotrauką - galerijoje surinkti vaizdai nuo pat darbų pradžios.
Kaip rodo istorinė piliakalnių tvarkybos darbų medžiaga nuošliaužos stačiuose, žmonių rankomis suformuotose piliakalnių šlaituose yra pasikartojantys procesais, priklausantys nuo gamtinių sąlygų ir žmonių veiklos. Pavyzdžiui, Mindaugo sosto piliakalnio tvarkybos darbai po nuošliaužų buvo vykdomi pastaruosius keturis dešimtmečius: 1979-1985 m. iš dalies atstatytas ir sutvirtintas rytinis šlaitas; po 2002 m. nuošliaužos tvarkytas šiaurinis šlaitas; pietrytiniame šlaite 2011-2012 m. fiksuotos nuošliaužos, kurios buvo tvarkomos 2014 m.
Geologų pirminiu vertinimu, 2021 m. nuošliaužų susidarymo priežastis – gausus sniego tirpsmo vanduo ir sezoninio įšalo nebuvimas (dėl storos sniego dangos), kuris piliakalnių šlaituose prasisunkė per viršutinius piltinius gruntus (kultūrinį sluoksnį) ir smulkaus smėlio sluoksnį susitelkė ant moreninio kietai plastingo priemolio ir „išsikrovė“ į šlaitus. Ilgalaikėje perspektyvoje, netvarkant, deformuotuose plotuose formuotųsi plokštuminės nuoslankos ir nuoplovos, todėl būtini avarinės būklės šalinimo darbai.
2021 m. liepos mėn. buvo skirtas papildomas finansavimas ir pradėti parengiamieji darbai: vykdytos privalomos viešųjų pirkimų procedūros, užsakyti kompleksiniai geologiniai inžinieriniai ir geofizikiniai piliakalnių tyrimai (vykdė UAB „Geobaltic“), pasirašyta sutartis (su UAB „Rekreacinė statyba“) dėl neatidėliotinų avarijos grėsmės pašalinimo darbų. Maksimali sutarties vertė 587 tūkst. eur. Sutartyje yra pasirinktas fiksuotų įkainių kainos apskaičiavimo būdas, t.y. apmokama už faktiškai atliktus darbus pagal sutartyje fiksuotus darbų įkainius. Perkančioji organizacija neįsipareigoja nupirkti viso darbų kiekio. Numatoma sutarties įvykdymo trukmė – 12 mėn.
Per mėnesį nuo sutarties pasirašymo kompetentingi ekspertai (geologai, hidrologai ir rangovo paskirtas projekto vadovas architektas Rimas Grigas), sukaupę didelę patirtį tvarkant Gedimino kalną Vilniuje, pateikė siūlymus ir parengė avarinės grėsmės šalinimo darbų aprašo projektą. Siekiant išsaugoti kuo autentiškesnį piliakalnių vaizdą, siūlomi sprendimai įvykusių nuošliaužų plotuose, nukasti nestabilų gruntą, ir siekiant apsaugoti natūralius geologinius sluoksnius nuo erozijos užpili drenuojančiu sluoksniu ir tvirtinti nuošliaužų ir deformacijų pažeistas vietas geotinklu ir/ar sustiprintos vielos konstrukciniu tinklu bei metaliniais inkarais. Nuošliaužų vietos bus velėnuojamos, išpjaunant ir panaudojant vietinę velėną, prikalant ją mediniais kuolais arba paruošiant augalinį mišinį, maksimaliai atitinkantį tvarkomame šlaite susiformavusią ekosistemą;
Paminėtina, kad tai laikinosios priemonės, kurios ateityje galėtų būti nesudėtingai pašalintos ar integruotos priėmus kompleksinius sprendimus dėl piliakalnių tvarkybos.
Vykdant darbus privažiavimo keliams, įrangos ir medžiagų sandėliavimo vietose bus naudojama speciali danga (paklotai ar apsauginės plokštės), montuojama ant smėlio pasluoksnio. Išmontavus įrangą, teritorija turės likti tvarkinga ir nepakitusi, žolės veja ar grunto paviršius švarus, nepažeistas, veja, jei būtina, atsėta, pažeisti privažiavimo ir pėsčiųjų takų ir jų pagrindai turi būti atstatyti.
Avarijos grėsmės pašalinimo darbų metu archeologinių tyrimų atlikimą užtikrins Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos darbuotojai.
Nepaisant vykdomų darbų, siekiama, kad nebūtų ribojamos galimybės lankytis į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrašytoje Kernavės archeologinėje vietovėje. Tais atvejais, kai bus būtina riboti praėjimą tarp piliakalnių, bus įrengti laikinieji pėsčiųjų takai (apylankos) ir informaciniai ženklai. Lankytojų prašome stebėti informacinius ženklus, įspėjimus ir vykdyti darbuotojų nurodymus.
Tikimės, kad rudens orai nesutrukdys darbų vykdymo, o ankstyvą 2022 m. pavasarį darbai bus pratęsti ir sėkmingai užbaigti iki šiltojo sezono pradžios.