Naujienos
- Titulinis
- Naujienos
Atnaujinta. Mindaugo sosto piliakalnio nuošliaužos
Dėl permainingų šio mėnesio gamtinių sąlygų - kai prasidėjus atlydžiui, ištirpo didžioji dalis itin storos sniego dangos, o neesant gilaus įšalo, gruntas labai įmirko, vasario 26 d. Kernavės piliakalnio II, vad. Mindaugo sostu, vakariniame šlaite pastebėtos besiformuojančios nuošliaužos - maždaug 1 m. gylio grunto įtrūkimai, bei keletas mažesnių paviršiaus grunto deformacijų. Lankytojų saugumo užtikrinimui, nuošliaužų zonoje praėjimas apribotas perspėjančia apsaugine stop juosta. Apie susidariusią situaciją informuota Kultūros ministerija, sudaryta komisija, (iš Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos Direkcijos darbuotojų bei Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus skyriaus deleguoto atstovo) avarinei būklei įvertinti, taip pat pradėtos konsultacijos su ekspertais.
Situaciją piliakalnio šlaituose toliau stebime ir fiksuojame, informuosime apie tolesnius veiksmus, būtinus piliakalnio būklei stabilizuoti.
____________________________________________________________________________________
Papildyta :
Kaip pranešėme praėjusį penktadienį, t.y. vasario 26 d. buvo pastebėtos besiformuojančios nuošliaužos ant Mindaugo sosto piliakalnio šlaito. Per savaitgalį tirpęs likutinis sniegas situaciją piliakalnio šlaite pablogino – pažeisto paviršiaus grunto plotas dar padidėjo. Nutirpus visam sniegui, tikėtina, kad piliakalnio šlaito nuošliaužos sustojo slinkti. Dėl susiklosčiusios situacijos ir avarinės piliakalnio būklės šalinimo ėmėmės veiksmų - konsultuojamės su Kultūros ministerija, Kultūros paveldo departamento paveldosaugininkais, Nacionalinio muziejaus ir Vilniaus Gedimino kalno tvarkymo ekspertais. Tikimės, kad piliakalnio būklė nebeblogės ir ieškosime sprendimų šio svarbaus paveldo objekto tvarkymui.
_____________________________________________________________________________________
Papildyta :
Kovo 9 d. Direkcijoje ir prie piliakalnių vyko darbinis pasitarimas dėl Mindaugo sosto piliakalnio nuošliaužų su deleguotais ekspertais: Lietuvos archeologijos draugijos - dr. Gintautu Zabiela, dr. Zenonu Bauboniu, Lietuvos geologijos tarnybos – dr. Vidu Mikulėnu, dr. Jonu Satkūnu, Lietuvos nacionalinio muziejaus geologu dr. Vytautu Račkausku, architektu Rimu Grigu bei Kultūros paveldo departamento deleguota Augustina Kuriliene.
Bendrai aptarti:
- Ekspertams pristatyti anksčiau vykdyti Mindaugo sosto piliakalnio tvarkybos ir tyrimų darbai (1979-1985 m. iš dalies atstatytas ir sutvirtintas rytinis šlaitas; po 2002 m. nuošliaužos tvarkytas šiaurinis šlaitas tvarkytas 2003 m.; pietrytiniame šlaite 2011-2012 m. fiksuotos ir tvarkytos nuošliaužos.)
- Geologų pirminiu vertinimu, 2021 m. nuošliaužų susidarymo priežastis – gausus sniego tirpsmo vanduo ir sezoninio įšalo nebuvimas (dėl storos sniego dangos), kuris Mindaugo sosto piliakalnyje prasisunkė per viršutinius piltinius gruntus (kultūrinį sluoksnį) ir smulkaus smėlio sluoksnį (pagal V. Vaitiekūno 2002 m. inžinerinių geologinių tyrimų ataskaitos duomenis), susitelkė ant moreninio kieto priemolio ir išsikrovė į šlaitą, sutepdamas slysmo kontaktą tarp puraus sluoksnio ir žemiau jo slūgsančio susigulėjusio deliuvinio sluoksnio.
- Dėl esamos piliakalnio vakarinio šlaito būklės konstatuojama, kad jokiomis laikinosiomis priemonėmis (dengimas ar atraminiai kuolai ar sienelės) sulaikyti deformacijų pažeistų plotų neįmanoma, būtini avarinės būklės šalinimo darbai. Ar formuosis naujos nuošliaužos jau deformuotame plote (ypač virš įtrūkimų) priklauso nuo oro sąlygų ir drėgmės grunte. Ekspertų siūlymu, artimiausius du mėnesius, kol dar aktyvios deformacijos, būtina riboti lankytojų patekimą ant Mindaugo sosto piliakalnio;
- Pirminiai galimi darbai (ikiprojektiniai) - šlaitų dinaminis zondavimas ir inžinieriniai geologiniai tyrimai deformuotame vakariniame piliakalnio šlaite;
- Lietuvos geologijos tarnybos specialistai bepiločiu orlaiviu galėtų padaryti naujas Rezervato teritorijos nuotraukas ir sudaryti atnaujintą ortofotografinį žemėlapį;
- Su ekspertais aptarti galimi tvarkymo scenarijai, sutarta per artimiausiais darbo dienas pasitikslinti galimus tvarkymo būdus ir preliminarias darbų apimtis ir įkainius;
- Konstatuota, kad artimiausių metų perspektyvoje būtini kompleksiniai (inžinieriniai geologiniai geotechniniai ir archeologiniai) tyrimai bei tęstinė piliakalnių stebėsenos sistema bei tvarkybos projektas, apimantis visą piliakalnių kompleksą.