Parodų salė

PARODA „UNIKALŪS XIII - XIV A. LIETUVIŠKI ŽIEDAI“

XIII-XIV a. Lietuvoje nešioti žiedai būdingi beveik visai rytų Europai, tačiau iš Lietuvoje rastų šio laikotarpio išsiskiria keletas specifinės konstrukcijos sidabrinių žiedų. Šiandien žinoma 18 tokių žiedų. Visi jie rasti senosios Lietuvos žemėse gana siauroje teritorijoje, o daugiausia jų aptikta ankstyviausiuose miestuose - Vilniuje ir Kernavėje. Šie žiedai išsiskiria savo stiliumi ir gamybos sudėtingumu: kiekvienas žiedas unikalus, bet visus žiedus vienija konstrukcinė ypatybė - tuščiaviduriai žiedų korpusai suformuoti iš filigraninės pertvaros. Trys žiedai buvo paauksuoti, išlikusios žiedų akutės - stiklinės, o vienas žiedas puoštas akute išpjauta iš kriauklės. Detalių smulkumas ir naudotos to meto sudėtingiausios juvelyrinės žinios leidžia teigti, kad žiedus gamino aukščiausio lygio juvelyras(ai), galimai dirbę Vilniuje arba Kernavėje. Tokius žiedus nešioti galėjo tik to meto aukštuomenės atstovai. Šioje parodoje pristatomos tikslios šių prabangių žiedų kopijos.

Žiedų rekonstrukciją atliko archeologas - juvelyras Evaldas Babenskas.
Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

​Paroda veiks iki 2024-01-21, muziejaus darbo laiku, Kernavės archeologinės vietovės muziejaus parodų erdvėje.

Parodos lankymas nemokamas

___________________________________

PARODA "PIRMŲJŲ KRIKŠČIONIŲ PĖDSAKAI LIETUVOJE"

Ši paroda – tai žvilgsnis į dviejų ankstyvajai LDK istorijai itin svarbių miestų, sostinių – Kernavės ir Vilniaus – laidojimo papročius, atspindinčius to meto miestiečių pomirtinio gyvenimo sampratas.

1993 m. atrastas Kernavės-Kriveikiškio kapinynas atvertė naują Kernavės ir visos ankstyvosios LDK istorijos puslapį. Iki tol LDK buvo įsivaizduojama, kaip prieš krikščionišką pasaulį kovojanti pagoniška valstybė, tačiau šis kapinynas leidžia suvokti daug įvairesnį kultūrinį ir konfesinį paveikslą, kuriame matome, jog LDK taikiai galėjo sugyventi įvairių kultūrų ir tikėjimų žmonės. Vilniuje, Bokšto gatvėje, 2005 m. aptiktas kapinynas papildo šį paveikslą naujais potėpiais, nurodančiais, kad čia galėjo įsikurti krikščionių-stačiatikių kolonija, vėliau virtusi vadinamuoju Civitas Rutenica (arba Rusėnų miestu).

Besikurianti pagoniška Lietuvos valstybė gana greit inkorporavo nemažas stačiatikių apgyvendintas teritorijas. Ankstyvieji LDK politiniai ir ekonominiai centrai traukė valstybės pakraščių gyventojus. Reikėtų neužmiršti ir svetimšalių pirklių bei amatininkų ar su krikščionybe susidūrusių kitų baltų tautų – jotvingių ir prūsų. Pagoniškos visuomenės virtimas krikščioniškąja Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje yra sudėtingas ir mažai tyrinėtas.

Šioje parodoje eksponuojama nedidelė dalis radinių iš šių abiejų kapinynų, tačiau tarp jų galėsite pastebėti ir krikščioniškųjų, ir pagoniškųjų simbolių, leidžiančių suprasti, kad pagoniškos visuomenės virtimas krikščioniškąja nebuvo staigus, o palaipsnis ir nevienalytis.

Parodos atidarymo metu, balandžio 28 d., 17 val. vyks Kernavės-Kriveikiškio kapinyno tyrėjo – dr. Gintauto Vėliaus ir kapinyno Bokšto gatvėje tyrėjų dr. Ryčio Jonaičio ir dr. Irmos Kaplūnaitės diskusija: „Kernavės-Kriveikiškio ir Bokšto gatvės Vilniuje kapinynų palaidojimai – dar pagoniški, ar jau krikščioniški?“

 Paroda veiks balandžio 28 – rugsėjo 25 d. muziejaus darbo laiku, Kernavės archeologinės vietovės muziejaus parodų erdvėje.

Parodos organizatoriai:

Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija ir Lietuvos Nacionalinis muziejus

Parodos partneriai:

Lietuvos istorijos institutas

Parodos lankymas nemokamas

___________________________________

PARODA "KULTŪROS PAVELDAS VISUOTINIO KARO FRONTE”

Šios, tarptautinės parodos tikslas - atkreipti dėmesį į karo veiksmų naikinamą Ukrainos kultūros ir mokslo paveldą. Parodoje eksponuojamos nuotraukos ir infografikai kvies diskutuoti apie galimybes apsaugoti Ukrainos kultūros paveldą nuo sunaikinimo ir kokie veiksmai reikalingi išsaugoti šią ne tik Ukrainos, bet ir viso pasaulio istorinę atmintį.
 
Paroda „ Kultūros paveldas visuotinio karo fronte “ veiks Kernavės archeologinės vietovės muziejaus parodų erdvėje, muziejaus darbo laiku, 2023 m. vasario 24 d. – birželio 21 d.
 
Parodos autoriai: Roman Lubun ir Liubov Hodovanska (UA)
Parodos lankymas nemokamas
   

___________________________________

PARODA "KERNAVĖS DIDIKAI. XIII - XIV A. KOSTIUMAI”

Parodos globėjai - Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir UNESCO Lietuvos nacionalinė komisija
 
Parodoje pristatomi keturi Kernavės didikų istoriniai kostiumai. Jie atskleidžia ištisą XIII-XIV a. valdžios ir galios simbolių pasaulį, pripildytą prabangių audinių, ryškių spalvų, išskirtinių papuošalų. Eksponuojamus kostiumus sudaro daugiau nei 60 rekonstruotų aprangos dalių – nuo batų, ginklų iki kepurių. Dauguma jų pagaminta pagal to meto technologijas ir pareikalavo itin kruopštaus rankų darbo, amato išmanymo bei kantrybės.
 
Ši paroda sujungia Kernavės diduomenės prabangą ir amatininkų meistrystę, taip kviesdama iš naujo pažinti didingą ir spalvingą pirmosios LDK sostinės istorijos puslapį. 
 
Parodą galite aplankyti nuo 2022-12-16 iki 2022-03-26 Kernavės archeologinės vietovės muziejaus darbo laiku.
 
Parodos bendraautoriai: Edita Gilė, Martynas Švedas
 
Istorinių kostiumų kūrėjai: Evaldas Babenskas, Juozas Tarailė, Martynas Švedas, Edita Gilė, Audronė Salatkaitė, Marius Balčiūnas, Dalia Grigonienė, Justė Bliujūtė
 
Parodos organizatorius: VšĮ “Vikingų kaimas”
Parodos partneris: Kernavės archeologinės vietovės muziejus
Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Širvintų rajono savivaldybė, Širvintų VVG, LEADER programa “Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai”
 
Parodos lankymas nemokamas
 
 

___________________________________

PARODA „VIENAŠMENIAI KURŠIŲ GINKLAI“

Kuršių genties palikimas, paskutiniųjų dešimtmečių archeologinių ir istorinių tyrinėjimų dėka, įgauna vis didesnę prasmę ir reikšmę šiame regione. Bendrame, regioniniame kontekste, pradėjo ryškėti unikali kuršių genties ginklininkystė.  Gausiai kaustytose žalvariu makštyse – išskirtinės formos kalavijų geležtės ir kovos peiliai. Per kelis šimtmečius nusitęsusi ginklų gamybos tradicija – tai karingosios kuršių genties paveldas. Kovos peilių ir vienašmenių kalavijų rekonstrukcijų paroda – tai būdas iš arčiau pažvelgti į šio amato tradicijas. 
Paroda „Vienašmeniai kuršių ginklai“ veiks Kernavės archeologinės vietovės muziejaus parodų erdvėje, muziejaus darbo laiku2022 m. spalio 21 d. - gruodžio 12 d.
Parodą ruošė peiliadirbys – ginklininkas Vykintas Motuza, ginklininkai Götz Breitenbücher, Adomas Sviklas, Tomas Vosylius ir juvelyrai Paulius Rukas, Evaldas Babenskas. 
Parodos lankymas nemokamas

___________________________________

PARODA „JOTVINGIŲ ELDORADAS“

Legendomis apipinti jotvingiai atskleidžia savo paslaptis naujoje parodoje „Jotvingių eldoradas“, eksponuojamoje Kernavės archeologinės vietovės muziejaus Parodų salėje (Kerniaus 4A, Kernavė, Širvintų raj.). Parodą galite apžiūrėti jau dabar, o oficialus jos atidaromas numatomas Lietuvos Valstybės dieną (liepos 6 d.), 18 val.

Kviečiame apsilankyti!

Parodos partneris – Suvalkų krašto muziejus, autoriai Jerzy Siemaszko, Renata Maskowicz-Sikorowska, Kazimierz Sobecki.

Paroda eksponuojama nuo 2022 m. liepos 6 d. iki 2022 m. rugsėjo 5 d. 

______________________________________

PARODA „PAS DANI GENTIES PAPUASUS“

Siglos Ščeponavičiūtės nuotraukos.

Mes negalime nusikelti į akmens amžių, tačiau dabar akmens amžius per S. Ščeponavičiūtės sukurtas nuotraukas ir daiktus atkeliauja pas mus į Kernavės archeologinės vietovės muziejų. Nuotraukose - visiškai izoliuota Dani gentis, be jokių civilizacijos ženklų: be elektros, be telefono, be degtukų, net veidrodžių.

_______________________________________

PARODA „VIDURAMŽIŲ KERNAVĖS DIDUOMENĖS PAPUOŠALAI

Nuo rugsėjo 24 d. Kernavės archeologinės vietovės muziejaus parodų salėje - nauja paroda!

Kviečiame susipažinti su rekonstruotais prabangiausiais XIII-XV a. juvelyrikos dirbiniais, kurie buvo rasti archeologinių tyrinėjimų metu Kernavėje. 
Parodoje galėsite pamatyti įvairių žiedų, segių, bei vėrinių menančių senosios Kernavės turtingiausius laikus. Nepraleiskite progos!

Parodą galite aplankyti muziejaus darbo laiku, nemokamai.

_______________________________________

PARODA „4 DEŠIMTMEČIAI“

Kernavės archeologinės vietovės muziejaus parodų salėje nuo 2019 m. spalio 18 d. galite aplankyti parodą „4 dešimtmečiai“, skirtą archeologinių tyrimų Kernavėje 40-ties metų jubiliejui. Parodoje pristatomi šio, 40-ties metų, laikotarpio archeologiniai tyrimai Kernavėje, juose dirbę archeologai, fotografijos, video medžiaga ir straipsniai atspindintys praėjusius tyrimų metus.
Parodą kviečiame aplankyti muziejaus darbo laiku, nemokamai.
Parodą parengė Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija.